راهنمای خرید و نحوه عملکرد زودپز و خدمات ایده آل سرویس

راهنمای خرید و نحوه عملکرد زودپز و خدمات ایده آل سرویس

جهت ارتباط با نمایندگان خدمات پس از فروش شرکت ایده آل (ایده آل سرویس) و دریافت قطعات اصلی، با شماره های 88717280-021 و 88718789-021 تماس بگیرید

راهنمای خرید و نحوه عملکرد زودپز و خدمات ایده آل سرویس

نحوه عملکرد زودپز

زودپزها با فشار بخار کار میکنند به طوری که بخار راه خروجی کمی به بیرون داشته باشد که در غیر اینصورت به یک بمب تبدیل شده و منفجر می شود. این ظرف دربسته و قفل شده مواد غذایی تحت فشار بخار به طور کامل و در مدت زمان کمی پخته می شوند که این غذا ارزش غذایی بیشتری نسبت به غذاهایی دارد که در قابلمه های در باز و در مدت طولانی پخته می شوند، دارند. که این مزیت بسیار بزرگ زودپز به قابلمه است.

قیمت زودپزها نسبت به قابلمه ها بیشتر است. استفاده از آن ها برای کسانی که برای اولین بار می خواهند از آن استفاده کنند و آشنایی کاملی با آن ندارند کمی سخت و نگران کننده است.

در اینجا به بیان یکسری از ویژگیهای مهم و اصلی در هنگام انتخاب و خرید زودپز ایمن، میپردازیم:

1- هنگام خرید زودپز، زودپزهای استاندارد را انتخاب کنید.
در میان زودپزهای استاندارد انواعی که مجهز به سیستم‏ های ایمنی بیشتر و امکان برنامه ‏ریزی پخت هستند گزینه‏ های بهتری هستند. محصولاتی که به وسیله شرکت ‏های معتبر ساخته شده و دارای نشان استاندارد هستند هنگام ساخت، دستورالعمل‏ های ایمنی را رعایت کرده و آزمایش‏ های ایمنی را انجام داده ‏اند.

2- هنگام خرید از فروشنده بخواهید تا طرز استفاده صحیح از محصول را به طور کامل به شما آموزش دهد.
توضیحات او را به دقت گوش دهید و هر سوالی برای‏ تان پیش آمد بپرسید. یا اگر خریدتان به صورت آنلاین و اینترنتی است نکات ایمنی و طرز کار آنرا در قسمت توضیحات به طور کامل مطالعه نمایید.

3- قبل از استفاده، دستورالعمل و دفترچه راهنمای محصول را به دقت بخوانید.
هر وسیله ‏ای دستورالعمل استفاده مخصوص به خودش را دارد. مثلا در دفترچه راهنمای برخی زودپزها نوشته شده است یک‌ سوم ظرف را آب کنید و در برخی دیگر این مقدار تا نیم یا دوسوم حجم ظرف متغیر است.

4- زود پزهای مجهز به قفل ایمنی را انتخاب کنید.
در برخی از زودپزهای قدیمی این امکان وجود داشت که بعد از بالا رفتن فشار بخار داخل ظرف، در زودپز به طور ناگهانی باز شود و ایجاد حادثه کند. با در نظر گرفتن نکات ایمنی، زودپزهای جدید طوری طراحی شده‏ اند که مجهز به قفل داخلی هستند و تا زمانی که بخار آب، داخل ظرف وجود دارد امکان باز شدن در، وجود ندارد.

6- مواد غذایی مناسب را برای پخت با زود پز انتخاب کنید.

به هیچ وجه مواد غذایی با دانه‏ های ریز و غذاهایی که هنگام پخت ایجاد لعاب و یا کف می ‏کنند را در زودپز نپزید چون ممکن است ذرات غذا همراه کف بالا آمده و روزنه خروج فشار را مسدود کنند. نمونه این غذاها انواع غلات مانند بلغور گندم و جو پرک شده، ماکارونی و رشته فرنگی، سیب و حبوبات دانه‏ ریز هستند.

7- پس از اتمام پخت و خاموش کردن شعله گاز سوپاپ اطمینان را برای خروج بخار آزاد کنید.
درب زودپز را قبل از توقف کامل و پایین آمدن سوپاپ اطمینان باز نكنید.

8- بدنه دیگ‏ های زودپز معمولا از جنس استینلس استیل یا همان فولاد ضدزنگ یا آلیاژی از آلومینیوم است.
انواع این استیل به دلیل مقاومت بالا، توزیع حرارت و سیاه نشدن مناسب ‏تر هستند.

9- در محل اتصال درپوش به بدنه زودپز، حلقه‌ ای لاستیکی وجود دارد که از خارج شدن بخار آب جلوگیری می‌ کند.
مطمئن شوید که حلقه لاستیكی دیگ سالم است و در جای خود محكم شده است. فاسد بودن، پاره بودن و درست قرار نگرفتن حلقه لاستیکی ممکن است موجب سر رفتن غذا و خاموش شدن شعله گاز شود.

10- روی درپوش زودپز یک دریچه اطمینان وجود دارد.
وقتی فشار بخار آب به حدی می ‌رسد که ظرف نمی ‌تواند آن را تحمل کند، این دریچه باز می ‌شود تا بخار آب از آن خارج شود. قبل از بستن در زودپز سوپاپ یا دریچه اطمینان و روزنه خروج بخار را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید.

11- پس از هر بار استفاده از زودپز دریچه اطمینان و حلقه لاستیکی را به دقت بشویید.
در صورت لزوم و وجود پارگی و خرابی، حلقه لاستیکی را تعویض کنید.

12- زودپزهای مجهز به شیر خروج بخار اضطراری را انتخاب کنید.
در این زودپزها موارد ایمنی در نظر گرفته شده و در صورت زیاد شدن فشار بخار، در زودپز جدا نمی‏ شود و محتویات ظرف در آشپزخانه پخش نمی ‏گردد.
برای پیشگیری از این اتفاق یک شیر خروج فشار اضطراری در نظر گرفته شده است که در صورت بالا رفتن بیش از حد فشار، فعال می‏ شود.
در این زودپزها، نشانه اولیه بالا رفتن بیش از حد فشار، صدایی شبیه سوت است که فرد را از خطر مطلع می ‏کند. در صورت عدم توجه افراد و ادامه این روند شیر خروج فشار اضطراری فعال می‏ شود.

13- هرچند وقت یك‌بار پیچ دسته زودپز را سفت كنید.
در صورت شل بودن پیچ دسته ‌ها، ممكن است هنگام حمل، زودپز از دست شما رها شود و خطر سوختگی و آسیب ‌دیدگی به وجود بیاید.

14- اگر در زودپز نیاز به تعمیر داشت، آن را سریع تعمیر كنید و تا قبل از آن، از زودپز استفاده نكنید.

جهت ارتباط با نمایندگان خدمات پس از فروش شرکت ایده آل (ایده آل سرویس) و دریافت قطعات اصلی، با شماره های 88717280-021 و 88718789-021 تماس بگیرید

خدمات پس از فروش ایده آل سرویس